СТАТИ ДОНОРОМ
Врятувати чиєсь життя. Донорство крові та плазми раніше було більш популярним, ніж зараз. Які пільги у Почесного донора України? І взагалі, що відчуває людина, яка здає свою плазму або кров. Наша кореспондентка Марія Іванова вирішила вперше стати донором. І про це вона розповіла у спецпроєкті "Бути першим".

УПЕРШЕ ЗДАТИ ПЛАЗМУ
Я знала, що таке плазмоферез. А от донором стала уперше. Одна із знайомих постійно здає плазму у плазмацентрі. Причому, здає безкоштовно, тобто на благочинність. Вона мріє стати "Почесним донором України". Я вирішила відправитися у цей же центр "Biopharma Plasma Дніпро", що знаходиться поблизу 16-тої лікарні.
Спочатку я дізналася у колл-центрі плазмацентру, як підготуватися до донації. Треба дотримуватись хоча б добу певної дієти — не вживати жирного, смаженого, гострого, яйця та молочну їжу — продукти, що впливають на стан плазми, виявляється. За два дні до процедури не вживати алкоголь, — це для мене було найлегшим. А розповсюджена сьогодні рекомендація пити до 2-х літрів рідини — води, компотів та чаїв, як виявилося, донорів плазми стосується у першу чергу — щоб кров не була густою. Я також дізналася , що є протипоказання до донорства плазми зрозуміло, що з хронічними хворобами людей не приймають. А ще, вас запитають, что були у вас хірургічні втручання в останні кілька місяців, чи робили ви пірсинг або тату. І, якщо все гаразд, то можете йти здавати плазму.
У день донації можна їсти: будь-яку кашу, зварену на воді з медом або варенням, сушки, хліб та пити солодкий чай. Я прийшла у будній день на 11.00, бо у суботу донорів більше. Спочатку на мене завели картку і я відповіла на низку питаннь. Потім тут же в реєстратурі фельдшер-лаборант, бере кров із пальця на аналіз - зовсім не боляче, сучасним таким автоматичним ланцетиком. За хвилину вже готовий апаратний точний аналіз — складові крові по 22 показникам. Далі — консультація з терапевтом. Лікар перевіряє аналізи, вимірює тиск, вагу та рахує, скільки плазми ви можете здати. У першу донацію мені пропонують здати 650 мл плазми. До процедури обов'язково перевіряють стан вен, щоб вони не були дуже тонкими адже головний принцип медицини "не нашкодь!".
Після лікаря йду до чайної кімнати. Тут донори очікують запрошення та п'ють солодкий чай із печивом. Буквально 10 хвилин і мене запросили у залу для донації. Крісла зручні, медсестра пропонує вкритися пледом та дозволяє зняти маску, як донору-початківцю. Без маски медикам легше слідкувати за станом донора. Із вени набирають кров на ще один аналіз. З'ясують чи не хворий донор на ВІЛ, гепатити та інші інфекції. По цьому ж аналізу можуть виявити антитіла до ковіду або, у моєму випадку, до позитивного резусу крові. На консультації у терапевта я розповіла, що 10 років тому, коли була вагітна, перенесла резус-конфлікт із моєю дитиною. І, якщо чесно, саме зацікавленність отримати інформацію про ці антитіла та антитіла до Ковіду-19, підштовхнула мене здати плазму. Адже у центрі "Biopharma Plasma Дніпро" все ретельно перевіряють і аналізам можна довіряти.
Процедура тривала 40 хвилин. Лікар сказав, що я нормально підготувалася, пила багато рідини, то ж плазма в мене на 5+ і донація завершилась швидко. Перед закінченням донації мені знов виміряли тиск. Він трохи знизився. Після донації запропонували полежати хвилин 10 і помірно встати. Відчувала я себе гарно, ніякого запаморочення. Із рекомендацій на цей день не перевантажувати руку та уникати фізичних навантаженнь. Треба їсти більше білкової іжі як рослинної так і тваринної: бобові, горіхи, яйця, м'ясо, рибу.
ПІЛЬГИ ДЛЯ ДОНОРІВ
Донор може взяти грошову винагороду. Це 260 гривень. Їх видають відразу у касі. А, якщо виявлять атитіла до Ковіду-19, то донор отримує доплату до суми 400 грн. І ще одна пільга для донора — 2 оплачуваних вихідних. Один — на день донації, а другий можна приєднати до відпустки. Необхідну довідку дають у касі. Щоб стати "Почесним донором України", треба здати плазму безоплатно 60 разів. А, якщо 100 разів, то це вже "Заслужений донор України". Серед пільг цим донорам — знижки на купівлю ліків, санаторні путівки та надбавка до пенсії. За інформацією, яку я знайшла на сайті donor.ua , посвідчення «Почесний донор України» мають майже 100 тис. донорів, а звання «Заслужений донор України» — всього 60 осіб в країні. Це всього 1 людина на 700 тисяч! Ці підрахунки мене дуже засмутили.
ПІСЛЯ ДОНАЦІЇ
Після першої донації в мене залишились дуже позитивні враження, і почувала я себе добре. Донація плазми переноситься досить легко і організм відновлюється, як стверджують дослідження ВОЗ вже за 2 доби і за 15 днів можна знову здавати плазму. Сьогодні мені зателефонували із центра. Запросили прийти наступного тижня. А ще розказали, що антитіл до КОВІДУ у мене немає, а от до позитивного резусу крові антитіла знайшли. То ж із моєї плазми можуть зробити імуноглобулін для жінок з негативним резусом, і якась матуся зможе виносити і народити здорову дитинку, завдяки і моїй частиці крові. Під час вагітності таким жінкам вводять спеціальний імуноглобулін, аби не розвився резус-конфлікт та дитина народилася здоровою. Пів року моя плазма буде на карантині і потім вже її відправлять на завод "Біофарма" у Білу Церкву для виробництва необхідних і незамінних ліків.
Контакти:
067 155 48 28
063 528 63 36

Адреса:
пр-т Богдана Хмельницького, 17
Дніпро